پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

دوشنبه, 25 آذر 1398
فشار خون

برنامۀ پیشنهادی گرامیداشت هفتۀ سلامت 

 «فشار خون را جدی بگیریم»

   روز 7 آوریل برابر با 18 فروردین ماه «روز جهانی بهداشت» نام گرفته است و همه ساله برنامه¬هایی در گرامی¬داشت این روز در سراسر جهان برگزار می¬شود. اما نظر به اهمیت «سلامتی» در زندگی آحاد جامعه و نقشی که انسان سالم می¬تواند در شکل¬دهی جامعه سالم داشته باشد، تعیین زمان بیشتر از یک روز برای گرامی¬داشت برنامه¬های مرتبط با سلامت و تکریم فعالیت¬های دست¬اندرکاران عرصۀ بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفت. در این راستا درنظر است هفتۀ سلامت سال 1392 نیز هم¬چون سال¬های گذشته با اجرای برنامه¬های مناسب و با موضوع: «فشار خون» گرامی داشته شود. در این مجموعه برنامه¬های پیشنهادی این هفته ارایه می¬شود تا پس از تشکیل کمیته برگزاری هفته سلامت در شبکه بهداشت و درمان شهرستان و مرکز بهداشت شهرستان و با نظر آن کمیته، بهترین برنامه¬ها با کمترین هزینه انتخاب و اجرا شود .

بی شک «هفتۀ سلامت» فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیت و جایگاه بسیار مهّم و سهم آن در تحقق توسعۀ پایدار، بر مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهادهای حاکمیتی و اجرایی تأکید شود. از طرفی این هفته فرصتی است تا با بازنگری و نگاه مجدد به توانمندی¬ها؛ دستاوردها و انتظارات موجود برای پاسخ¬گویی منطقی و شایسته به مردم، بازتوانی مضاعف و در قالب یک برنامۀ منسجم و کلان همراه با سایر دستگاه¬های مسئول در مسیر تحقق سلامت مردم گام برداریم .

 الف) اهداف

1-  فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در راستای ارتقای سلامت و تأکید بر اصلاح روشهای زندگی برای تأمین سلامتی مردم و به ویژه با موضوع «فشار خون ».

2-جلب مشارکت مردم و همکاری عمومی در راستای توجه به نقش سلامت و پیشگیری برای داشتن جامعه ای سالم .

3-جلب حمایت سیاست گزاران و مدیران در پشتیبانی از برنامههای سلامت .

4- جلب مشارکت همکاریهای بین بخشی و دستگاههای مرتبط با سلامت مردم .

5-جلب مشارکت سازمان¬های غیردولتی مردم¬نهاد در سلامت جامعه .

6-تکریم فعالیتهای دست اندرکاران حوزۀ بهداشت و درمان و تقدیر از فعالان این حوزه .

7-توجه دادن مردم و دست اندرکاران نظام سلامت به «فشار خون ».

ب) سیاست¬های اجرایی

1- بهره‌گيري از هماهنگی کامل درون سازمانی در اجرای فعالیتها و تقسیم کار به شیوه عادلانه .

2-جلب مشارکت و همکاریهای بین بخشی و دستگاهها در اجرای مناسب برنامه ها .

3-اجرای برنامه های اثربخش در ارتقای سطح آگاهی مردم و پرهیز از فعالیتهای صرفاً تبلیغی و غیرضرور .

4-ایجاد زمینه مناسب برای به اشتراک گذاشتن طرحها، ایده ها و برنامه های یکدیگر و اطلاع رسانی مناسب . 

 

شعار روز جهاني بهداشت: «فشارخون را جدی بگیریم»

ه) برنامه های پیشنهادی

   به منظور هرچه بهتر برگزار شدن «هفتۀ سلامت» و تحقق اهداف تعیین شده، مجموعه برنامه هایی به شرح جدول زیر پیشنهاد می شود. یادآوری این نکته ضروری است که برنامه های ارایه شده صرفاً پیشنهادی است و شبکه ها و مراکز بهداشتی درمانی شهرستان با ایده های نو و برحسب توانایی می توانند برنامه های مناسبتر اجرا کنند .

1 - تشکیل کمیته آموزشی برگزاری مراسم هفتۀ سلامت با حضور مسئولین واحد های ستادی و روسای ادارات و سازمان¬های مرتبط¬ و سازمان¬های غیردولتی به ریاست مدیر شبکه و دبیری مسئول روابط عمومی و بهره-گیری موثر از توانایی مسئولین واحدهای ستادی به ویژه مسئول مبارزه با بیماری¬ها و آموزش و ارتقای سلامت .

(توجه ویژه به جلب مشارکت تمام نهادهای مرتبط با سلامت بسیار مهم است .)

2-نواختن زنگ سلامت در مدارس تحت پوشش مر کز بهداشت شهرستان ( ساعت 7:30 دقیقه )

3-اطلاع رسانی با توجه به نام گذاری روزهای هفتۀ سلامت و گرامیداشت روزهای این هفته با توجه به شعارهای تعیین شده و موضوعات مرتبط .

4-برگزاری با شکوه مراسم روز جهانی بهداشت با حضور فرماندار، روسای ادارات و اقشار مختلف مردم و اجرای برنامۀ متنوع .

5-برگزاری «مراسم عیادت از بیماران» با حضور مدیر شبکه، رییس مرکز بهداشت شهرستان و مسئول روابط عمومی در روز جمعه هفتۀ سلامت به منظور توسعۀ فرهنگ عیادت از بیماران (20 فروردین). ترجيحاً بيماران فشارخون و مبتلا به عوارض آن .

6-ویزیت و مشاوره رایگان دندانپزشکی در کلیه مراکز بهداشتی درمانی شهرستان.

7-برگزاری مسابقۀ نقاشی ویژۀ دانش آموزان در مقطع ابتدایی، مسابقه مقاله نویسی یا روزنامه دیواری در مقطع راهنمایی و مسابقه کتبی20 سئوالی در مقطع دبیرستان دربارۀ «اهمیت توجه به فشار خون» طی هفتۀ سلامت و اهدای جایزه به صاحبان آثار برگزیده .

8-برپایی پایگاههای اطلاع رسانی سلامتی، آموزش همگانی و ارتقای آگاهی مردم در زمینه فشار خون و استقرار آنها در فرهنگسراها، میادین و مراکز عمومی با اندازه گیری رایگان فشارخون در طول هفته سلامت .

9-برپایی پایگاههای سنجش فشارخون در کلیه مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستاها به منظور اندازه گیری رایگان فشارخون و ارایه مشاوره رایگان تغذیه جهت کارکنان و خانواده های آنها و مراجعین در طول هفته سلامت .

10-هماهنگی با ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستانها برای اختصاص بخشی از سخنان ائمۀ محترم جمعه در خطبه¬های نمازجمعه به بحث سلامت و توزیع مواد آموزشی موثر درباره بیماری فشارخون و احداث پایگاه سنجش فشارخون در مصلا برای اندازه گیری فشارخون و مشاوره رایگان تغذیه به نمازگزاران (23/1/92 ).

11-انجام برنامه مشاوره ای جهت بیماران فشارخونی شناسایی شده در پایگاههای سنجش فشارخون در روز شنبه مورخ 24/1/92 .

12-اجرای برنامه های آموزشی در تمام مدارس شهرستان با هماهنگی و همکاری آموزش و پرورش و با حضور رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان و مدیر شبکه یا رئیس مرکز بهداشت و همچنین سخنرانی مدیران، کارشناسان، معلمان و بهداشت کاران مدارس در خصوص اهمیت سلامت و موضوعات مرتبط با آن و ارایۀ اطلاعات سلامتی و تبیین اهمیت سلامت برای دانش آموزان از این طریق و پخش فیلم و توزیع مواد آموزشی در این زمینه و به ویژه هشدار درباره مصرف خوراکی ها و عوامل زیان بار مستعدکننده فشار خون .

13-مشارکت بهورزان خانه های بهداشت و رابطان بهداشت در برنامه های هفتۀ سلامت و اطلاع رسانی و انتقال پیام های بهداشتی به خانوارهای تحت پوشش و حضور فعال آن ها در سایر برنامه های هفته سلامت .

14-اجرای برنامه آموزشی کاهش مصرف دخانیات در کارخانجات به منظور تشویق گروههای هدف به کاهش یا حذف استعمال دخانیات در روزهای هفته سلامت .

15-برپایی همایش های علمی و اطلاع رسانی«فشار خون» با هدف ارتقای آگاهی مردم، پزشکان و گروه پزشکی درباره این بیماری و کاهش بار این بیماری بر نظام سلامت  با امتیاز بازآموزی ویژه گروه پزشکی با هماهنگی رابطین آموزشی و واحدهای ذیربط .

16-درج شعارها و پیامهای سلامتی در روزنامه¬های کثیرالانتشار در طی روزهای هفتۀ سلامت و ارسال متون رسانه ای و مقالات مرتبط با بهداشت و درمان و سلامتی آحاد جامعه به رسانه های گروهی و بهره گیری از سرویس پیامک و بلوتوث برای اطلاع رسانی .

17-هماهنگی با شرکت مخابرات، سازمان آب، اداره برق و شرکت گاز به منظور درج شعار سال بر روی قبوض تلفن، آب، برق و گاز با هدف توسعۀ فرهنگ سلامت و ارتقای آگاهی¬های عمومی در خصوص اهمیت سلامت و ضرورت آن برای رشد جامعه .

18-پوشش خبری و اطلاع¬رسانی مناسب از طریق صدا و سیمای محلی و سایر رسانه های گروهی در خصوص برنامهها و انعکاس شعارهای کلیدی هفتۀ سلامت و همچنین جلب مشارکت رسانه¬های گروهی و صدا و سیما در ویژه برنامههای این هفته و پوشش مناسب آن و بحث¬های کارشناسی درباره فشار خون .

19-معرفی حامیان سلامت، ایثارگران سلامت و خیّرین سلامت و تقدیر از آنان و اهدای لوح سپاس به آنها در یکی از روزهای هفته سلامت و همچنین انتخاب و معرفی مناسب "دوستدار سلامت" به استان بر اساس دستورالعمل یا نامه¬ و شاخصهایی که متعاقباَ ارسال می¬شود . 

20-هماهنگی با سازمان تربیت بدنی در خصوص برگزاری مسابقات مختلف ورزشی ویژۀ هفته سلامت و بهره برداری مناسب از اماکن ورزشی در اطلاع رسانی موضوعات مرتبط با سلامت و موضوع کلی هفته سلامت برای تبیین نقش ورزش در تأمین سلامت جامعه و پیشگیری از فشار خون .

21-هماهنگی با شهرداری در خصوص اطلاع رسانی مناسب از طریق تابلوها، بیلبوردها و فرهنگ سراها در روزهای هفته سلامت و در طی سال در خصوص اطلاع رسانی موثر درباره فشار خون .

22برنامه ریزی برای دیدار مدیر شبکه و رئیس مرکز بهداشت شهرستان با جانبازان و خانوادۀ شهدای عرصۀ بهداشت و درمان .

23-افتتاح پروژه های هفته سلامت در شهرستان با حضور فرماندار و مدیر شبکه و رییس مرکز بهداشت شهرستان در روزهای هفته سلامت .

24-تهیۀ آلبوم عکس و آرشیو فیلم از مراسم و برنامه¬های متنوع «هفتۀ سلامت» و همچنین جمع آوری و تهیه و تدوین گزارش نهایی مراسم و برنامه های این هفته در راستای مستندسازی فعالیتها و اقدامات صورت گرفته در این هفته و استفاده و بهره برداری در برگزاری هرچه بهتر برنامه¬های سالهای آتی هفتۀ سلامت .

 

 بروزرسانی: 13/9/1395

 


گروه دورانV5.5.2.0